Lyssna

Kommunfakta

Politik

35 mandat i fullmäktige;
M 3, C 9, L 4, KD 5, S 10, MP 1, SD 3

Mandatperioden 2014-2018 bildar socialdemokraterna majoritet med moderaterna, kristdemokraterna och liberalerna.

Ordförandeskap:

Kommunfullmäktiges ordförande: Kjell-Arne Ottosson (KD), kjell-arne.ottosson@pol.arjang.se
1:a vice ordf Gunilla Svantorp (S), gunilla.svantorp@pol.arjang.se 
2:e vice ordf Katarina Johannesson (C), katarina.johannesson@pol.arjang.se

Kommunstyrelsens ordförande: Daniel Schützer (S), daniel.schutzer@arjang,se

Ansvariga tjänstemän

Kommunchef: Birgitta Evensson, birgitta.evensson@arjang.se
Personalchef: Kerstin Krogh, kerstin.krogh@arjang.se
Ekonomichef: Linda Sydengen, linda.sydengen@arjang.se 
It-chef: Jörgen Paulsson, jorgen.paulsson@arjang.se
Räddningschef: Krister Davidsson, krister.davidsson@arjang.se
Samhällsbyggnadschef: Peter Månsson, peter.mansson@arjang.se
Chef medborgarservice: Owe Lindström, owe.lindstrom@arjang.se
Stöd- och omsorgschef: Jessica Bergman, jessica.bergman@arjang.se
Barn- och utbildningschef:
May Bjerklund, may.bjerklund@arjang.se
Bygg- och miljöchef: Britt-Marie Öjstrand, britt-marie.ojstrand@arjang.se 

Befolkning

Enligt SCB:s statistik var invånarantalet i Årjängs kommun 9 958 personer den 1 november 2016. Det är en ökning med 89 personer jämfört med 2015.

Fem största arbetsplatser

  • Årjängs kommun
  • WestBaltic Components Töcksfors AB
  • Hanza Elektromekan AB
  • Melvin Levin AB
  • Nokalux AB
Skriv ut Dela och tipsa Kommentera sidan

Sidan uppdaterad den 9 oktober 2017