Lyssna

Kommunfakta

Politik

35 mandat i fullmäktige

  • Socialdemokraterna 12 mandat
  • Centerpartiet 6 mandat
  • Miljöpartiet 1 mandat
  • Kristdemokraterna 7 mandat
  • Moderaterna 3 mandat 
  • Liberalerna 2 mandat
  • Sverigedemokraterna 4 mandat

Mandatperioden 2019-2022

Under mandatperioden 2019-2022 bildar socialdemokraterna majoritet med centern och miljöpartiet.

Ordförandeskap

Fullmäktige

Kommunfullmäktiges ordförande: Katarina Johannesson (C), katarina.johannesson@pol.arjang.se   
1:e vice ordf Gunilla Svantorp (S), gunilla.svantorp@pol.arjang.se 
2:e vice ordf Kjell-Arne Ottosson (KD), kjell-arne.ottosson@pol.arjang.se

Kommunstyrelsen

Kommunstyrelsens ordförande: Daniel Schützer (S), daniel.schutzer@arjang,se
Kommunstyrelsens  vice ordförande: Anette Eriksson (C) anette.eriksson@arjang.se

Oppositionsråd

Oppositionsråd: Jonas Ås (KD) jonas.as@pol.arjang.se

Ansvariga tjänstepersoner

Kommunchef: Birgitta Evensson, birgitta.evensson@arjang.se
Administrativ chef: Sandra Norsell, sandra.norsell@arjang.se
Personalchef: Kerstin Krogh, kerstin.krogh@arjang.se
Ekonomichef: Linda Sydengen, linda.sydengen@arjang.se 
Räddningschef: Krister Davidsson, krister.davidsson@arjang.se
Samhällsbyggnadschef: Peter Månsson, peter.mansson@arjang.se
Kultur- och fritidschef: Stefan Sköld, stefan.skold@arjang.se
Stöd- och omsorgschef: Jessica Bergman, jessica.bergman@arjang.se
Barn- och utbildningschef: May Bjerklund, may.bjerklund@arjang.se
Bygg- och miljöchef: Britt-Marie Öjstrand, britt-marie.ojstrand@arjang.se 
Kommunikationschef: Gabriella Alström, gabriella.alstrom@arjang.se 

Befolkning

Enligt SCB:s statistik är antalet invånare i Årjängs kommun 10 082 personer den 7 oktober 2019.

Fem största arbetsplatser

  • Årjängs kommun
  • Hanza Wermech AB
  • Hanza Elektromekan AB
  • Förenade Care
  • Nokalux AB
Skriv ut Dela och tipsa Kommentera sidan

Sidan uppdaterad den 7 oktober 2019