Årjäng lyfts fram i ny bok

En bild på Anneli Glamsare, författare till Läsa Äger

När boken Läsa Äger av Anneli Glamsare och Lovisa Fhager Logothetis släpptes den 6 april fanns Årjängs kommun med - både på plats vid releasen och som en del av innehållet i boken.

Vårt arbete med att inspirera barn och unga till ökad läslust lyft fram i ett inslag där vår litteratur Cecilia intervjuas. I intervjun berättar hon om de satsningarna som vi gör kommunen - både i och utanför skolan. Cecilia beskriver att Läsa Äger i Årjäng står för "Tillsammans för allas barn rätt till en läsande gemenskap".

Att vi lyfts fram i boken är inte en slump - under 2024 utsågs Årjäng till Årets Läsa Äger-kommun, ett pris som ges till kommuner som på ett föredömligt sätt arbetar för att främja läsning bland barn och unga.

Läsa äger riktar sig till alla som vill bidra till att använda den negativa lästrenden, och boken erbjuder verktyg för skapa långsiktiga läsprojekt där barn får möjlighet att läsa - även under sommarloven.

Vi är stolta över att vårt arbete uppmärksammas och hoppas att det kan inspirera fler att satsa på läsningens kraft!

Vill du läsa boken? Kom till oss på biblioteket och låna den eller köp boken via länken nedan:

Senast uppdaterad:
Sidan publicerad av: josefine karlsson