Sök:

Ståtlig invigning av nya räddningsstationen

Den 13 september 2011 invigde räddningstjänsten i Årjäng sina nya lokaler. Förutom att man ska husera både räddningstjänsten och ambulansen har man även med stöd av Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) byggt in en så kallad Räddningscentral. Den har bland annat egen strömförsörjning och övertrycksventilation som ska kunna användas vid extraordinära händelser.

Invigningsdagen började med att inbjudna gäster från räddningstjänsterna i närområdet, entreprenörer och anställda fick en rundvisning av de nya lokalerna. De inbjudna bjöds på lunch och i samband med detta framfördes både tal och musikunderhållning.

Klockan 14.00 var det dags för själva invigningsceremonin och då hade även allmänheten slutit upp. De fick se när landshövdingen Eva Eriksson och kommunalrådet Katarina Johannesson tillsammans hissades upp i räddningstjänstens höjdfordon. Där hölls invigningstalet av landshövdingen som sedan symboliskt sprutade vatten över den nya räddningsstationen som därmed var invigd.

Efter ceremonin släpptes allmänheten in för att se på de nya lokalerna och blev även bjudna på korv med bröd. Det kom mycket folk och det var många som gratulerade till fina och moderna lokaler.

(Fotocollage med bilder av Marie Pettersson)

Dukat och klart! Räddningschef Roger Jansson får
gratulationer från Landstinget i Värmland genom Conny Jönsson.
Stf räddningschef Jonas Ericson
hälsar välkommen.
Mingel och prat med gästande kollegor
Brandmännens kläder färdiga för utryckning
…men förhoppningsvis inte den här dagen!
De rymliga lokalerna inspekteras.
Musikskolans fiolelever gör invigningen
extra festlig.
Räddningschefen Roger Jansson
med tillresta vänortskollegor från Hamburg.

Värmlands landshövding Eva Eriksson
och Årjängs kommunalråd Katarina
Johannesson i samspråk.
Dagens konferencier Owe Lindström instruerar.


Räddningschefen Roger Jansson uttrycker
sin glädje över de förbättrade arbetsvillkoren
för sig och sin personal...
...som också är nöjda.
Bo Danielsson, f.d. räddningschef i kommunen,
berättar från gamla tider och lämnar över en gåva,
en brandspruta av äldre modell.

Invigningsceremonin sker utomhus...
Tekniske chefen Peter Månsson i samspråk
med kommande hyresgästen Peter Gustavsson
som är chef för Ambulansen i Årjäng/Säffle.
Publiken väntar på invigningstalet…
...och talarna gör sig redo. Ska vi hålla micken tillsammans? Kör dit han pekar…med hela handen!

-Trygghet och säkerhet är viktigt i en kommun, sa landshövdingen i invigningstalet från hisskorgen. Här sprutas det vatten och invigningen blir fullbordad!
Musikskolan i Årjäng spelar en
fanfar för nya räddningstationen.
Allmänheten strömmar in när dörrarna öppnas.
Många vill se de nya lokalerna. Att få åka med i korgen är mycket populärt!
Informationsansvarig:
Roger Jansson
Räddningschef
Tfn: 0573-142 57
Publicerad:
2011-10-07 16:24:12
Skribent:
Ingmarie Carnlöf Brunborg